Uroki pienin

Dlaczego Szczawnica?

 

Hotel powstaje w najlepszej lokalizacji w Szczawnicy, w Parku Dolnym, przy promenadzie spacerowej, w sąsiedztwie dolnej stacji kolejki linowej na Palenice i stoków narciarskich.

W jednym z najpiękniejszych zakątków południowej Polski, na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego, w malowniczej dolinie Grajcarka, na wysokości 430 – 560 m n.p.m. położone jest liczące blisko 7,5 tysięcy mieszkańców Miasto i Gmina Szczawnica. Pieniński kurort stanowi doskonałą bazę turystyczną przyjmującą jednorazowo kilka tysięcy gości. Góry pokryte lasami o bogatej florze i faunie przyciągają amatorów pieszych wędrówek. Liczne szlaki turystyczne prowadzą na najwyższe szczyty Pienin i Gorców oraz do rezerwatów przyrody: Wąwozu Homole, Wysokich Skałek, a także do jednego z najpiękniejszych obfitujących w malownicze skałki i progi skalne, tworzące przełomy i wodospady – rezerwatu Białej Wody. Trasy dostosowane są do możliwości fizycznych przeciętnego turysty.

 

 

W samym centrum Szczawnicy można skorzystać z czteroosobowej kolejki krzesełkowej, prowadzącej na Palenicę, skąd rozpościera się wspaniały widok na panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i całej Szczawnicy.

 

W ostatnich latach bardzo popularną formą turystyki stało się wędrowanie trasami Nordic Walking. W minionym roku Pieninński Oddział PTTK wyznaczył 14 zróżnicowanych pod względem trudności tras obejmujących swym zasięgiem bliższe i dalsze okolice Szczawnicy łącznie z terenami sąsiadującej z kurortem – Słowacji. Pobyt w Szczawnicy to również doskonała okazja do poznania uroków Pienińskiego Parku Narodowego oraz spływu łodziami flisackimi przełomem Dunajca. Szczawnica jest również doskonałym miejscem wypadowym na wycieczki rowerowe i konne. Już teraz w okolicy jest wyznaczonych 6 tras rowerowych o łącznej długości prawie 100 km o różnym stopniu trudności oraz długości.

 

 

Do podniesienia atrakcyjności Szczawnicy i rozszerzenia Oferty turystyczno-wypoczynkowej bez wątpienia przyczyniły się również zrealizowane w ostatnich latach inwestycje jak: promenada spacerowa wzdłuż ulicy Zdrojowej połączona z przebudową pijalni „Magdalena”.

Dzięki specyficznemu mikroklimatowi i obecności źródeł wód mineralnych, miasto wyspecjalizowało się w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych oraz schorzeń narządów ruchu. Uzdrowisko posiada 12 źródeł wód mineralnych.

 

 

 
 
 

Szczawnica jest bardzo prężnie rozwijającą się gminą, która została wyróżniona za najefektywniejsze wykorzystywanie Unijnych dotacji na różne projekty. Z dotacji zostały wyremontowane drogi, parkingi, ujęcia wody i wodociągi, kanalizacje, zainstalowane kolektory słoneczne, parki, została wybudowana promenada spacerowa wzdłuż Grajcarka, która ma 1800m i jest jedną z najdłuższych w Polsce. Na tym nie koniec, ponieważ Szczawnica otrzymała dofinansowanie projektu budowy pętli rowerowej łączącej uzdrowiska Doliny Popradu. Szlak rowerowy połączy miejscowości uzdrowiskowe pogranicza (Krynicę, Muszynę, Piwniczną, Szczawnicę, Vyzne Ruzbachy, Starą Lubovnię, Lubonianiskie Kupele, Bardejov, Bardejovskie Kupele). Szczawnica złożyła kolejne wnioski o dofinansowanie różnych projektów ekologicznych jak również poprawiających infrastrukturę oraz jakość życia mieszkańców. 

 

Szczawnica wygrała w konkursie „Top 5” na najlepszą miejscowość turystyczną w Małopolsce w 2016 roku. Szczawnica bierze udział również w konkursie na „Najlepiej Oświetlona Gmina i Miasto 2016 roku”. W tegorocznej edycji konkursu Miasto i Gmina Szczawnica otrzymało tytuł „Wzorowa Gmina” w kategorii turystyka. Ruch turystyczny w Szczawnicy rośnie z roku na rok.